Tab titlePast Chiefs - By Agency

1940

Harold A. Davison

Red Bank

1941

Winslow Bracket

South Belmar

1942

Fred Wardell

Long Branch

1943

Leroy Wykoff

NJ Dept. of Motor Vehicles

1944

Russell H. Hurden Sr

Spring Lake Boro

1945

Henry Kruse

Rumson

1946

Edwin C. Sloat

Matawan

1947

Frank Eisele

Ocean Twp.

1948

Gustov Quenzer

Spring Lake Heights

1949

Thomas Marks

Long Branch

1950

A.W. SaccoM.C. Prosecutors Office

1951

Harry T. VanNote Sr.

Red Bank

1952

George W. Legg

Brielle

1953

LeRoy Sproul

Keyport

1954

Fred A. Lambke

Asbury Park

1955

Alphonsus McGrath

Keansburg

1956

Brad C. Behrman

South Belmar

1957

Sterling Sweeney

Atlantic Highlands

1958

Frank W. Reuther

Red Bank

1959

William E. Millington

Sea Girt

1960

Robert G. Berry

Oceanport

1961

Earl N. Hoyer

Middletown

1962

Frank Bilotta

West Long Branch

1963

William H. Nock

Manasquan

1964

Joseph Brown

Interlaken

1965

William Zadorozny

Eatontown

1966

Raymond Mass

Shrewsbury

1967

Francis Scally

Allenhurst

1968

Harry R. Harvey

Ocean Twp.

1969

A. Leroy Ward

Neptune Twp.

1970

John Melna

Matawan

1971

John H. Foster

Little Silver

1972

John P. VanKirk

Brielle

1973

Robert Worthington

Spring Lake Heights

1974

Richard F. Cottrell

Neptune City

1975

Henry Lefkowich

Freehold Boro

1976

Robert Kronenberger

Keansburg

1977

Hugh Hamblet

Sea Girt

1978

Neil Tantum

Ocean Twp.

1979R.

Bruce Phillips

Holmdel Twp.

1980

Joseph Walker

Marlboro

1981

James Newman Sr.

Allenhurst

1982

Richard Keller

Monmouth Beach

1983

Harvey F. Morrell Jr.

Howell Twp.

1984

Samuel A. Guzzi

Atlantic Highlands

1985

Michael E. Kelley

Keyport

1986

Jack Manutti

Belmar

1987

Anthony L. Paduano

Neptune Twp.

1988

Leo Kubaitis

Wall Twp.

1989

Louis DeVito

Fair Haven

1990

William D. Fury

Spring Lake Heights

1991

James B. Johnson

Neptune City

1992

William R. Burlew

Freehold Boro.

1993

Joseph W. Hagerman

Avon-By-The-Sea

1994

Robert D. Joyce

Oceanport

1995

Carmen Messina

Matawan

1996

Frank TenBroeck

Allenhurst

1997

John Trengrove

Manasquan

1998

William Koch

Ocean Twp.

1999

Roy Hall

Wall Twp.

2000

Ronald Carter

Howell Twp.

2001

Michael W. Palmer

Brielle

2002

Kevin A. Sauter

Colts Neck Twp.

2003-2004

Robert J. Dawson Jr.

Spring Lake

2005

William Toomer

Matawan

2006

Jerry Vasto

Atlantic Highlands

2007

Ernest Schriefer

Freehold Twp.

2008

Robert Holmes Sr.

Marlboro

2009

Rosman H. Cash

Lake Como

2010

Stuart Brown

Manalapan Twp.

2011

Terence Mahon

Avon-by-the-Sea

2012

Arthur Cosentino

West Long Branch

2013

Darryl Breckenridge

Fair Haven

2014

John Powers

Aberdeen Twp.

2015

Terence Mahon

Avon by the Sea

 2016

John Sorrentino

Sea Bright

Aberdeen

2014    John Powers

Allenhurst

1967    Francis Scally

1981    James Newman Sr.

1996    Frank TenBroeck

Allentown

Asbury Park

1954    Fred A. Lambke

Atlantic Highlands

1957    Sterling Sweeney

1984    Samuel A. Guzzi

2006    Jerry Vasto

Avon-by-the-Sea

1993    Joseph W. Hagerman

2011    Terence Mahon

2015    Terence Mahon

Belmar

1986    Jack Manutti

Brielle

1952    George W. Legg

1972    John P. VanKirk

2001    Michael W. Palmer

Brookdale College

Colts Neck Twp.

2002    Kevin A. Sauter

Deal

Eatontown

1965    William Zadorozny

Englistown

Fair Haven

1989    Louis DeVito

2013    Darryl Breckenridge

Freehold Boro

1975    Henry Lefkowich

1992    William R. Burlew

Freehold Twp.

2007    Ernest Schriefer

Hazlet Twp.

Highlands

Holmdel Twp

1979    R. Bruce Phillips

Howell Twp

1983    Harvey F. Morrell Jr.

2000    Ronald Carter

Interlaken

1964    Joseph Brown

Keansburg

1955    Alphonsus McGrath

1976    Robert Kronenberger

Keyport

1953    LeRoy Sproul

1985    Michael E. Kelley

Lake Como / South Belmar

1941    Winslow Bracket

1956    Brad C. Behrman

2009    Rosman H. Cash

Little Silver

1971    John H. Foster

Long Branch

1942    Fred Wardell

1949    Thomas Marks

Manalapan Twp.

2010    Stuart Brown

Manasquan

1963    William H. Nock

1997    John Trengrove

Marlboro

1980    Joseph Walker

2008    Robert Holmes Sr.

Matawan

1946    Edwin C. Sloat

1970    John Melna

1995    Carmen Messina

2005    William Toomer

Middletown

1961    Earl N. Hoyer

Monmouth Beach

1982    Richard Keller

M.C. Prosecutors Office.

1950    A.W. Sacco

Monmouth University

Neptune City

1974    Richard F. Cottrell

1991    James B. Johnson

Neptune Twp

1969    A. Leroy Ward

1987    Anthony L. Paduano

NJ Dept. of Motor Vehicles

1943    Leroy Wykoff

Ocean Twp

1947    Frank Eisele

1968    Harry R. Harvey

1978    Neil Tantum

1998    William Koch

Oceanport

1960    Robert G. Berry

1994    Robert D. Joyce

 

Red Bank

1940    Harold A. Davison

1951    Harry T. VanNote Sr.

1958    Frank W. Reuther

 

Rumson

1945    Henry Kruse

 

Sea Bright

2016    John Sorrentino

 

Sea Girt

1959    William E. Millington

1977    Hugh Hamblet

 

Shrewsbury Boro

1966    Raymond Mass

 

Spring Lake Boro

1944    Russell H. Hurden Sr.

2003-2004       Robert J. Dawson Jr.

2017     Edward Kerr

Spring Lake Heights

1948    Gustov Quenzer

1973    Robert Worthington

1990    William D. Fury

Tinton Falls

Union Beach

Wall Twp.

1988    Leo Kubaitis

1999    Roy Hall

2018     Robert Brice

West Long Branch

1962    Frank Bilotta

2012    Arthur Cosentino